31.7.2009Percnon gibbesi - krab do akvária ?

Percnon  gibbesi      „čiperný krab“

 

Rozšíření:   Tropický východní a západní Atlantik o Azor, k Mysu Dobré naděje  a od Severní Karolíny po Brazílii. Také Východní Pacifik od Baja Califonia po Chile.

 

Prostředí:  Jeho ploché tělo je přizpůsobeno k životu na skalnatém pobřeží kde se může skrýt v kamenech a řasách. V mládí se živí řasami, kdežto po dosažení dospělosti žere malé rybky, různé korýše a ostatní malé bezobratlé živočichy.

 

Obecně o chovu:  Je to rychle se pohybující krab,  často prodávaný jako rostlinožravý.  Může být poměrně velký,  jeho délka může dosáhnout  až 7,5 – 10 cm (od konce jedné nohy po konec protější nohy).  Žere drobné korýše, ryby, poustevníčky a může zraňovat některé korály a také sasanky při pokusu získat  jejich potravu. Nedoporučuje se pro reefové akvárium a  také  v akváriu „fish only“ se při společném chovu doporučuje vhodně zvolit druhy a velikost ryb a bezobratlých.

 

Při krmení není vybíravý,  mladí jedinci požírají různé druhy řas, ale v dospělosti se z nich stávají nebezpeční predátoři. Při krmení nemají žádné speciální požadavky.

Hodnoty vody by měly být“ vápník 380 - 430 mg/l, alkalita 3,5 meq/l, pH 8,1- 8,2 , hustota 1,024 - 1,026,  teplota od 20 - 28 °C.

Zdroj : Saltcorner

 

zpět na přehled