5.10.2010Mořská akvária v Brně

Mořská akvária v Brně na Merhautové ul. ….

 

Vedle stále atraktivních sladkovodních akvárií se již zabydlela v našich domovech, kancelářích a obchodních prostorách i  akvária mořská. Zatímco v typickém sladkovodním akváriu  jsou dominantou hlavně vodní rostliny, v mořském akváriu  plní tuto roli koráli.

Mořské akvárium je  velmi specifický a křehký „biotop“. Pokud však vezmete věc za správný konec a  poskytnete mořským živočichům kvalitní životní prostředí odmění se Vám úžasnými barvami i zajímavými životními projevy, se kterými se ve sladkovodní akvaristice nesetkáte.

Vzhledem k tomu, že se mořskou akvaristikou zabývám již od roku 1993 a prošel jsem počátečními neúspěchy, vím, že žádná součást mořského kompletu se nesmí podceňovat. Je zde rovněž vhodné uvést pravdivost rčení „ nejsme tak bohatí, abychom kupovali to nejlevnější“. Vždy když  jsem se snažil na nějaké důležité věci ušetřit, jako např.na mořské soli, filtraci,chemii nebo snad osvětlení., tak se mi to silně nevyplatilo. Hlavně koráli jsou velmi citliví na kvalitu vody, osvětlení i správné proudění. Jsou to samozřejmě živé organismy a jako takové mají právo „odejít bez rozloučení“, ale zrovna tak při dobré péči velmi úspěšně prosperují a dokonce se i množí. Jako důkaz může posloužit naše výstavní nádrž i akvária určená k prodeji,  kde koráli velmi dobře rostou.

Návštěvníci a nakupující se nadchnou krásně vzrostlými korály, ale jen ti zasvěcenější vědí, že takhle nenarostou za půl roku, jak si někteří  myslí. Všichni noví majitelé mořské nádrže chtějí  aby jejich akvárium vypadalo podobně co nejdřív. Nemají mnohdy trpělivost čekat třeba rok a více než tvrdí koráli povyrostou. Mají za to, že je to jako se sladkovodním akváriem, které vypadá plně již při založení. Samozřejmě i toto akvárium potřebuje pravidelnou péči, jinak začnou rostliny a ryby chřadnout, objeví se různé druhy řas a nádrž rozhodně nevypadá jako na začátku. U mořského akvária je potřeba připravit se na počáteční fázi, cca 1 měsíc  než je bakteriálně připraveno k osídlení živočichy. V nádrži musí nejprve nastartovat užitečné bakterie, které se pomnoží do potřebného množství právě až za tuto dobu. Tyto bakterie odbourávají jedovaté dusíkaté látky a pokud bychom nasadili živočichy brzo, nestihlo by nízké osídlení bakteriemi zpracovat odpadní látky a živočichové by uhynuli. Je přitom důležité, aby akvárium bylo již osazeno kameny a filtrace byla kompletně v provozu již v této „čekací fázi“. Bakterie totiž osídlují veškerý povrch interiéru akvária i filtrační hmotu. Urychlení tzv. náběhu lze provést očkováním kultur bakterií.

Kvalita je základ

Čím kvalitnější komponenty použijeme (filtrační materiál, sůl, voda, technika), tím méně starostí později.  Kromě  připravované mořské vody a dodávaných prvků, je důležité správné světelné spektrum, intenzita, proudění vody a filtrace. Pokud se týká osvětlení nejlepší zkušenosti máme s HQI výbojkami, které jsou nejlepším zdrojem světla pro korály, ale také s moderními zářivkami T5, jež se vyrábějí ve spektrech vhodných pro mořská akvária. U filtrace se opravdu vyplatí nešetřit a pořídit si co nejkomplexnější modul. Měl by obsahovat mechanickou předfiltraci,odpěňovač,  biologický filtr – nitrifikační a denitrifikační, fosfátový filtr a UV filtr. Je to taková malá „továrna na čištění vody“. Na základě našich dlouholetých zkušeností se  z biologických filtrů nejvíce osvědčil skrápěcí filtr, který má největší účinnost a označuji ho za srdce filtru. Vzhledem k tomu, že se již asi 14 let zabýváme výrobou filtrů, které neustále zdokonalujeme,  doznala jejich konstrukce značných změn.

Nezbytnou součástí pro život mořského akvária je proudění. A to ne ledajaké. Proudění jedním směrem jako je to možné u sladkovodní nádrže není pro mořský život dostačující. Je potřeba nastavit čerpadla tak, aby se směr a intenzita proudění měnila v čase, nejlepší je vodu tzv.rozhýbat, čemuž se říká – umělé vlny. Ty vodu v akváriu rozhoupají  tak, že se koráli pohybují zleva doprava,  jako v moři. To umožňují např. čerpadla Vortech, která dokáži ve vodě vytvořit vlnění velmi podobné mořskému

Mořské akvárium je pro mnohé splněné tajné přání. Aby nedošlo k rozčarování když se přání realizuje je třeba se hned od počátku obrátit na odborníky. Odborníky, kteří jsou schopni Vám i vysvětlit a zdůvodnit proč by něco udělali jinak, protože někdy naše představy nemusejí dopovídat reálným potřebám živočichů. A mořské akvárium si přece pořizujeme proto, aby prosperovalo a živočichové v něm byli spokojení.

Naše akvaristika v Brně na Merhautové   má v tomto směru bohaté zkušenosti. Mořskou akvaristikou se zabýváme dlouhodobě a v roce 2006 jsme tomu i přizpůsobili  prodejnu, když jsme přepracovali cca 90% nádrží pro „moře“. Časem k tomu přibyl i samostatný stojan na korály. Můžete tady vidět i koupit v současné době velké množství hlavně tvrdých, ale i měkkých korálů (pravidelně celkem několik set kusů), rozmanité druhové zastoupení ryb a mořských živočichů. Pozornost zákazníků, ale asi nejvíc přitahuje výstavní nádrž.  Byla založena před 3 lety a je důkazem toho, že lze korály úspěšně chovat a množit. Koráli v této nádrži byli již druhým rokem dvakrát větší než při osázení. Nyní má akvárium něco přes tři roky a koráli vyplnili volný prostor tak, že již zarůstají do sebe a občas je nutné některé jedince olamovat, protože se začínají dotýkat i skel akvária. Na fotografiích je tato nádrž vidět, poslední záběry jsou asi půl roku staré. Pro tuto nádrž bylo důležité vytvoření dobrých životních podmínek pro korály, což znamenalo hlavně silné širokopásmové proudění vody s měnícím se směrem, kvalitní filtraci, správné osvětlení (zde HQI výbojky), použití kvalitní mořské soli (KorallenZucht) a v neposlední řadě velký a pravidelný přísun stopových prvků, stroncia, a dalších majoritních prvků (pomocí dávkovacího čerpadla). Pro správný růst nelze šetřit chemií a kromě vápníku, hořčíku a stroncia důležitých pro tvorbu skeletu korálů jsou důležité i další prvky a rovněž výživa korálů, jako jsou aminokyseliny, různá krmiva pro korály a také vitamíny, které obsahuje mořská voda v přírodě. Proudění vody zajišťují čerpadla VorTech MP40, která jsou spřažena elektronicky a vytvářejí umělé vlny v akváriu, dále čerpadla Marea, AquaBee a Red Dragon, který vytváří široké proudění díky dlouhé trysce z navrtané plastové trubky. Když sečteme výkony čerpadel v této nádrži dojdeme k číslu  88 000 litrů za hodinu (objem akvária je 2200 l).

Na tomto místě bych rád uvedl, že nejvíce jsme spokojeni s čerpadly VorTech z několika důvodů. V první řadě je to bezpečnost, jsou napájena 24 V a elektrický kabel se ani nedostane do styku s vodou. Motor je totiž umístěn vně akvária a vrtule čerpadla, která je ve vodě držena magneticky je  unášena magnetickou silou přes sklo akvária. Vytváří široké proudění o vysokém průtoku, které se dá měnit v čase nastavením do určitého pracovního módu. Kromě různých typů proudění lze také vytvořit umělé vlny v akváriu. Další předností je spojení nekonečného množství těchto čerpadel pomocí wifi – tedy vzduchem přenášenými signály- a čerpadla tak mohou pracovat synchronně. Tím se znásobí účinek vlny nebo celkového průtoku. 

 

Ještě bych se rád pochlubil chovatelským úspěchem – odchovem parmovců Pterapogon kauderni. Chovné ryby pocházely z importu. Jak je známo, jsou to choulostivé rybky a často brzy po importu hynou. Příčinu již hledalo více chovatelů či importérů, ale nikdo si není jistý důvodem úhynů. Připisují se hlavně stresu, kterým tyto ryby opravdu silně trpí. Toto jsme poznali i později při přelovování námi odchovaného plůdku, který pouhým přemístěním do vedlejšího akvária se stejnou vodou (1 průtokový systém) šokoval tak silně, že během několika minut se obracel břichem vzhůru, narážel do dna a dělal jiné různé šílené pohyby, které vedly až k úhynu rybky. Musel jsem je vrátit zpět, ale i tak jsem o některé přišel. Chovné ryby, které přežily stres po importu se dobře  zabydlely a byly docela v „pohodě“. Perfektně přijímaly potravu a rychle rostly. Jaká byla radost, když se začaly třít. Žily ve 200 l akváriu s tvrdými korály, která byla napojena na celý systém akvárií (celkem 1000 l). Ryby se několikrát třely a v této prodejní nádrži  jsme odchovali do dospělosti  přes padesát ryb. Výtěry skončily, když samec, který nosí mladé v tlamce, onemocněl a zakrátko na to pošel. První výtěr samec nedonosil, ale další byl úspěšný. Po 26 dnech jsem mu mladé z tlamky odebral (podobně jako u tlamovců), protože jsem nevydržel déle čekat  a nechtěl jsem aby byly mladé pozřeny. Měl přes třicet mladých v tlamce. Potěr byl umístěn do zvláštního velkého síta, které plavalo na hladině akvária. Sem byla podávána i jeho první potrava – nauplie artemií.  Jakmile potěr trochu povyrostl, byl vypuštěn ze síta do akvária 70 l  s korály, jež bylo napojeno na stejný okruh. Zde byl přidán miniaturní filtr, který zároveň vytvářel proud, takový, aby se mladé příliš neunavily. Další výtěr samce byl již menší – asi 20 mladých, pak se znovu třeli, ale teď již vím, kde zřejmě byla chyba na kterou samec doplatil. Samice byla velmi náruživá a jakmile samec donosil mladé a měl zase prázdnou tlamku, nedala mu samice pokoj a nutila jej do dalšího tření. Samec neměl příliš mnoho času na  zotavení a to se mu stalo osudným. (Takže, chlapi, pozor na dámy ! Všeho s mírou.)

 

 

zpět na přehled