14.11.2023Je nutné používat chemii nebo ne ?

Je nutné používat chemii v mořském akváriu nebo ne ?

Často se setkáváme s názorem, že do mořského akvária není zapotřebí přidávat chemická aditiva v průběhu jeho provozu. Mořská sůl, která se na výrobu mořské vody pro akvária používá, obsahuje všechny důležité prvky a mikroelementy. Proto zastánci této teorie tvrdí, že pravidelnou výměnou části vody každý měsíc (většinou se jedná asi o 10 % objemu akvária), jsou neustále prvky do vody doplňovány.

Už samotný fakt, že vyměníme jen část vody, napovídá, že ztracené prvky (lépe spotřebované prvky) se nedoplní nikdy do původního stavu, který byl v nové vodě akvária po rozpuštění soli. Doplníme pouze tu část (asi 10%), kterou jsme vyměnili. Tak se stává, že po určité době provozu akvária klesá obsah důležitých prvků pod hranici, která je jako minimum potřebná pro život a růst korálů.

Z praxe již víme, že každý prvek se „ztrácí“ z vodního prostředí akvária různě rychle.  Jako příklad uveďme třeba jód. Pravidelným měřením jeho obsahu bylo zjištěno, že úbytek jódu po 2 – 3 týdnech může být až polovina jeho správné hodnoty a je rozhodně v každém akváriu jinak rychlý. Po dalších 2-3 týdnech se ze zůstatku jódu ztratí opět polovina a tak klesá jeho obsah k nule, pokud jej nebudeme pravidelně doplňovat. Rychlost úbytku jódu je dána také technickým zařízením akvária. Část je ztracena v odpěňovači, který ale nutně potřebujeme, velké ztráty pak jsou způsobeny používáním ozónu nebo i UV lampy, také aktivní uhlí adsorbuje jód. To neznamená, že nebudeme tato zařízení používat. Stačí jód pravidelně doplňovat do vody a tak jeho hladinu udržíme poměrně přesně na správné úrovni. Bez jódu vám budou chřadnout koráli a to rozhodně nechceme.

Ale tyto ztráty prvků se netýkají jen jódu. Jen ubývají různě rychle a jejich množství musíme rovněž doplňovat podle potřeby na správnou úroveň. Za zmínku stojí hlavně prvky jako Fluor, Bor, Brom, Stroncium a z minoritních prvků hlavně Mangan (který se ztrácí velmi rychle), Železo, Zinek, Molybden, Měď, Vanad, Selen, Lithium apod.

Jak vidíme, bez doplnění chemických aditiv se jistě neobejdeme, pokud chceme, aby akvárium prosperovalo. Jistě se dá říci, že určité akvárium dokáže fungovat dlouho bez doplnění aditiv, na což propagátoři názoru „nic není potřeba do akvária doplňovat, podívejte, jak mi moje akvárium pěkně šlape“ spoléhají. Ano, koráli dokáží tolerovat i nedostatky jednotlivých prvků, dokáží se částečně přizpůsobit, ale je zde nějaká hranice a po jisté době, která nevyhnutelně nastane, se situace tzv.“zlomí“ a potom jde pomalu, ale jistě akvárium ke dnu. Při akutním nedostatku prvků už doplnění potřebných aditiv nemusí ani zabrat.

Přitom pravidelné používání chemických aditiv není nijak složité, stačí se držet doporučení výrobců a pro jistotu občas nechat vodu zkontrolovat pomocí ICP laboratorních testů, které vám hned řeknou, jestli je vše v pořádku nebo je zapotřebí dávkování některého z aditiv ubrat, či přidat.

Provedení laboratorních testů ICP vám rádi zařídíme a zpracujeme doporučení pro každého zákazníka zvlášť přesně na míru.

Na závěr chci jen uvést, že akvárium není Perpetuum mobile, bez naší péče se rozhodně neobejde a to platí hlavně při udržování kvalitní vody.

zpět na přehled